Rodzaje kodów kreskowych

sty 16, 2018 | COM4IT, Kody QR, NFC/RFID, Sprzęt Auto-ID

Obecność kodów kreskowych na niemal każdym produkcie sprawia, że nikt nie zastanawia się nad tym jak działają i dlaczego tak wyglądają. Kody paskowe w sklepach na produktach, kody qr jako np. linki lub informacje na fizycznych przedmiotach, które może skanować każdy – wystarczy smartfon z aparatem fotograficznym. Zatem dlaczego każdy z tych kodów się różni i jak ich budowa wpływa na ich właściwości?

Czym jest kod kreskowy?

Kod kreskowy to nic innego jak informacje w postaci cyfr albo liter zawarte w znaku graficznym. Składa się zależnie od rodzaju kodu kreskowego z pasków – kod kreskowy tzw. 1D, lub kwadracików – kody 2D np. kody QR. Odczyt polega na rozszyfrowaniu kombinacji czarnych i białych elementów w symbolu, która odpowiada za konkretne znaki (cyfy i liczby). Kombinacja określona jest za pomocą szerokości każdej z kresek lub złożoności kwadracików w zależności od rodzaju kodu kreskowego.

Jakie są kody kreskowe? Podział według wymiarowości

Zależnie od budowy oraz sposobu odczytu wyróżnić można kody jednowymiarowe oraz dwuwymiarowe. Dzięki takiemu odczytowi można określić rodzaj skanera do odczytu danego kodu kreskowego, co jest bardzo ważne w przypadku doboru odpowiednich urządzeń. Dodatkowo istotne jest przeznaczenie danego kodu kreskowego.

Kody jednowymiarowe:

Kody 1D inaczej linearne, opierają się na pionowych liniach ciemnych oraz jasnych, gdzie odczyt opiera się na różnicach między szerokościami linii w kodzie kreskowym. Ich odczyt ogranicza się wyłącznie do odczytu poziomego pionowych linii.

  • EAN – Kod typu EAN występuje w dwóch wersjach: EAN – 13 (12 cyfr danych oraz jedna kontrolna). Kod EAN 13 w USA znany jest także jako UPC. Używany również w połączeniu z ISSN w magazynach prasowych.
  • Kod 39 (Code 39)Kod kreskowy złożony z pasków, który zawiera znaki alfanumeryczne. Jest zmiennej długości i pozwala zapisać 43 znaki. Każdy znak ma 9 elementów, 3 są znacznie szersze.
  • Kod 128 (Code 128)Kod alfanumeryczny o zmiennej długości, który został opracowany aby rozszerzyć ilość znaków do 128
  • Kod przeplatany 2 z 5 (Interleaved 2 of 5)Kod wyłącznie numeryczny o parzystej zmiennej długości. Wyróżnia się dużym zagęszczeniem – cyfry kodowane są parami w „przeplocie” – czarne paski odpowiadają za jedną cyfrę, natomiast białe paski za drugą.

Kup w naszym sklepie czytnik 1D

Kody dwuwymiarowe:

Kody 2D pozwalają zmieścić większą ilość informacji niż kody liniowe, ponieważ ich kodowanie i odczyt odbywa się zarówno pionowo jak i poziomo przez co na niewielkiej powierzchni możliwy jest zapis większej liczby informacji.

  • Aztec – Kod alfanumeryczny o dużej gęstości. Umożliwia zapis 3832 znaków numerycznych lub 3067 alfanumerycznych. Składa się z tarczy w środku i zbudowany jest na kwadratowej siatce.
  • DataMatrix – Kod alfanumeryczny, który charakteryzuje się zmienną długością oraz dużą gęstością. Złożony jest z kwadratów ułożonych wewnątrz obwodu symbolu. Wyróżnia się możliwością zapisu 3116 znaków numerycznych lub 2335 alfanumerycznych.
  • PDF 417 – Kod alfanumeryczny, który umożliwia zapis dużej ilości danych, przedstawionych w postaci tzw. słów kodowych. Każde ze słów składa się z 4 czarnych kresek wewnątrz 17 modułów. Umożliwia zapis 256 znaków ASCII II zawartych w trzech zbiorach, każdy z nich zawiera 929 znaków o różnych wzorach.
  • QR Code – Kod alfanumeryczny o dużych możliwościach. Pozwala zapisać 7089 znaków numerycznych lub 4296 alfanumerycznych. Sprawdź jak odczytać kody qr!

Sprawdź dostępną ofertę na skanery 2D

Kody hybrydowe:

Są połączeniem kodów dwuwymiarowych oraz jednowymiarowych. Powstały w wyniku ewolucji tych kodów i połączenia ze sobą zarówno kodów linearnych jak i dwuwymiarowych.

  • Aztec Mesas – Kod dwuwymiarowy z kodem kreskowym jednowymiarowym. Pozwala kodować rożne ilości danych.
  • RSS – Pozwala zakodować dużą ilość danych na niewielkim obszarze.

Kody DPM:

Kody trójwymiarowe tzw. DPM to przeważnie dwuwymiarowe kody kreskowe wytłoczone na płaskiej powierzchni o dowolnym materiale. Często mają zastosowanie na elementach metalowych  (np. przy produkcji samochodów), a ich zapis polega na wytłoczeniu niewielkich wgłębień na powierzchni, które tworzą określone wzór w tym wypadku kod kreskowy.

Nasze czytniki odczytują także kody dpm, sprawdź ofertę!

Jaki rodzaj kodu kreskowego wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju kodu kreskowego jest zależny od branży i specyficznych często wymagań. Czynniki wpływające na odpowiedni wybór opierają się przede wszystkim na ilości danych jakie potrzeba zapisać w jednym kodzie kreskowym. Oczywiście najlepiej jest korzystać z takiego rodzaju kodu, który umożliwia zakodowanie dużej ilości danych, np. kody 2D ale wymaga to wtedy użycia skanera kodów kreskowych z imagerem, który umożliwia odczyt kodów dwuwymiarowych. Dlatego należy na problem patrzeć globalnie uwzględniając proces produkcyjny lub magazynowy, urządzenia jakie będą wykorzystywane oraz wymagania dotyczące ilości danych.

Zobacz jak działa system WMS

Kody 1D czy kody 2D?

Kody 2D umożliwiają zapis większej ilości danych na mniejszej powierzchni, wymagają użycia imagera, który działa na zasadzie aparatu fotograficznego, który rozszyfrowuje kod i przekształca go na znaki alfanumeryczne. Minusem kodów 1D jest mniejsze zabezpieczenie danych w porównaniu do kodów kreskowych dwuwymiarowych. Dodatkowym plusem w przypadku kodów 2D jest lepszy odczyt informacji w nim zawartych. Czytniki 2D umożliwiają odczyt uszkodzonych kodów, nawet do 50% nieczytelności. W przypadku kodów 2D matrycowych, można je stosować na powierzchniach zakrzywionych z ich bezbłędnym odczytem.

Zobacz jak dobrać czytnik kodów kreskowych.

Nie jesteś pewien jaki rodzaj kodu jest dla Ciebie? Spytaj ekspertów

Jesteśmy firmą której główną domeną są drukarki etykiet, czytniki oraz wszystko co opiera się o kody kreskowe. Miasto Bielsko-Biała pozwala na dotarcie do szerokiego grona Klientów z branży handlowej i produkcyjnej, wszędzie tam gdzie znajdują się magazyny wysokiego składowania.

Zajmujemy się sprzedażą drukarek etykiet, czytników kodów kreskowych oraz materiałów eksploatacyjnych. Działamy w branży Auto ID od 10 lat i posiadamy szerokie kompetencje i wiedzę w tej dziedzinie, dlatego oferujemy pomoc w dobraniu odpowiedniego rodzaju etykiet dla Twoich potrzeb. Nasz sklep posiada wszystko dla automatycznej identyfikacji, gdzie kody kreskowe to wciąż najbardziej popularny sposób oznaczania towarów.

Odwiedź nasz sklep aby dowiedzieć się więcej o kodach kreskowych

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.