Jaka drukarka do kolorowych etykiet?

kwi 29, 2018 | COM4IT, Nowe technologie, Sprzęt Auto-ID

Poza drukarkami termicznymi i termotransferowymi, które pozwalają na zadruk monochromatyczny (czyli wyłącznie w jednym kolorze), dostępne są również urządzenia potrafiące drukować etykiety samoprzylepne w kolorze. Posiadają możliwość zadruku fotograficznego na etykietach, które mogą służyć do oklejania np. produktów spożywczych.

Urządzenia takie nazywamy drukarkami kolorowych etykiet, lub kolorowymi drukarkami etykiet. Dzięki nim można zadrukowywać etykiety w jakości fotograficznej zgodnie z projektem i naklejać na produkty.

Jak działa drukarka kolorowa do etykiet samoprzylepnych?

Kolorowy zadruk etykiet samoprzylepnych jest wykonywany tak samo jak w przypadku biurowej drukarki atramentowej. W przypadku kolorowej drukarki etykiet, różnica polega na tym, że zamiast arkuszy papieru, zadrukowywane są etykiety samoprzylepne. Drukarka jest przystosowana tym samym do zadruku etykiet na roli. Działanie opiera się na ruchomej głowicy (w przypadku niektórych urządzeń stałej głowicy obejmującej całą szerokość etykiety), która porusza się na szynie. Zatrzymuje się we wskazanych miejscach aby aplikować małe ilości tuszu na etykietę  o określonych kolorach. Zagęszczenie tych działań w przypadku drukarek kolorowych etykiet jest dużo większe niż w przypadku drukarek etykiet monochromatycznych. Drukarka etykiet kolorowych rysuje obraz na etykiecie liniami, dokładnie tak jak w przypadku drukarki do papieru. Wszystkie te linie po zakończeniu drukowania tworzą obraz – w przypadku drukarek kolorowych etykiet, jakość obrazu fotograficzna.

Dlaczego nie można użyć zwykłej drukarki zamiast kolorowej drukarki etykiet?

Odpowiedź jest prosta – drukarka etykiet jest konkretnie przeznaczona do zadruku etykiet samoprzylepnych, podczas gdy drukarka biurowa, służy do drukowania na papierze. Wyróżnikiem urządzenia do drukowania etykiet jest przystosowanie do mediów typu rolka etykiet. Drukarka etykiet kolorowa posiada specjalne miejsce, gdzie umieszcza się na gilzę rolkę z etykietami samoprzylepnymi, podczas gdy drukarka do papieru ma wąską szczelinę, gdzie włożone są ryzy papieru. Dodatkowo długość zadruku w przypadku drukarki etykiet jest inna. Dzięki temu po zaprojektowaniu wyglądu etykiety o określonych wymiarach, jest sto procent pewności, że drukarka zadrukuje je poprawnie i nie rozdzieli zadruku pomiędzy 2 etykiety.

Do czego służy drukarka kolorowych etykiet?

Drukarki kolorowych etykiet używane są w branżach spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych oraz produkcyjnych na małą skalę. Etykiety umieszczone na różnego rodzaju pojemniki, słoiki, które posiadają kolorowe obrazki, zdjęcia, nazwę producenta i nazwę produktu są bardzo atrakcyjne wizualne i przyciągają wzrok Klientów. Drukarki kolorowych etykiet pozwala również na zadruk biletów w kolorze oraz wielokolorowych naklejek.

W przypadku branży spożywczej i farmaceutycznej, należy pamiętać, że mimo iż takie drukarki spełniają wymagania zadruku etykiet, nie są jednak przeznaczone do zadruku przemysłowego bardzo dużej ilości etykiet na artykuły spożywcze. Potrzebna jest wówczas etykieciarka przemysłowa.

Drukarki kolorowych etykiet stosuje się również w oznaczaniu beczek chemicznych. Standardem przyjętym w oznaczaniu ich jest format A4 z kolorowym zadrukiem dotyczącym środka chemicznego. Zadruk kolorowy jest wymagany ze względów bezpieczeństwa, aby etykieta z oznaczeniami rzucała się w oczy zgodnie z wytycznymi GHS.

Kolorowa drukarka etykiet – jaki model wybrać?

Istnieje wiele modeli drukarek kolorowych etykiet. Producenci, którzy produkują urządzenia do drukowania kolorowych etykiet to Epson, Primera, VipColor. Wśród ich produktów znaleźć można modele przeznaczone do druku etykiet o niewielkich rozmiarach oraz urządzenia potrafiące zadrukowywać etykiety o rozmiarach kartek A4.

Najlepsze drukarki naklejek kolorowych

Przedstawiamy listę produktów, najchętniej wybieranych przez naszych Klientów spośród drukarek kolorowych etykiet.

Urządzenie wyposażone jest w mechanizm drukujący (4 oddzielne wkłady atramentowe) zapewniający zadruk z prędkością do 103 mm/s oraz ekran LCD pokazujący poziom tuszu. Model przystosowany jest do druku na różnych materiałach eksploatacyjnych: papierze powlekanym (matowym i błyszczącym) oraz folii.

Przemysłowa drukarka kolorowych etykiet. Nowoczesna głowica drukująca pozwala na szybki (300mm/s) i niezawodny wydruk etykiet o jakości wydruku 1200 x 600dpi. Etykiety z racji na tusz pigmentowy będą odporne na ścieranie, działanie wody czy blaknięcie. Wymieniane będą jedynie pojemniki ze zużytymi kolorami co pozwoli na uzyskanie dodatkowych oszczędności i ograniczenie marnotrawstwa atramentu.

LX1000e umożliwia wydruk profesjonalnej jakości etykiet dla wszystkich niskonakładowych produktów. Może służyć na przykład do tworzenia próbek przed rozpoczęciem wydruku wysokonakładowego czy też kolorowych etykiet z kodem kreskowym na opakowania. Drukarka doskonale sprawdzi się do znakowania produktów takich jak: dżemy, konserwy, soki i napoje, wypieki, kawa i herbata, środki czyszczące, oleje, cukierki, słodycze, naturalna żywność, naklejki szkolne, przyprawy, zioła, wino, piwo, napoje spirytusowe i wiele innych.

Primera LX2000e to najnowsza i najszybsza pigmentowa drukarka kolorowych etykiet. Kartridże o dużej pojemności obniżają koszt produkcji etykiet, jednocześnie gwarantując prędkość druku do 15 cm na sekundę. Każdy z nich może być wymieniany oddzielnie. Na drukowanych etykietach mogą znajdować się zdjęcia, grafiki, ilustracje, dwuwymiarowe kody kreskowe oraz tekst.

Drukarka Primera LX500e to następca popularnego dotychczas modelu LX400e. Primera LX500e wykorzystuje najnowszą, atramentową technologię druku w najwyższej rozdzielczości. Pozwala na wydruk profesjonalnych, wysokiej jakości etykiet bezpośrednio w biurze lub zakładzie produkcyjnym. Urządzenie może być opcjonalnie wyposażone w nóż do odcinania etykiet. Największe zalety drukarki to kompaktowe wymiary, szerokość druku do 108 mm oraz pełnokolorowy druk do 4800 dpi.

Epson ColorWorks C831 (dawna nazwa: Epson GP-C831) to atramentowa drukarka przemysłowa do zadruku etykiet z technologią Micro Piezo, która doskonale nadaje się do generowania wielkoformatowych etykiet na bębny i środki chemiczne, zgodnych z wytycznymi GHS. Urządzenie oferuje drukowanie zaawansowanych kodów kreskowych, wyraźnych tekstów i pięknych zdjęć.

Sprawdź pozostałe drukarki do kolorowych etykiet

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.