Jaki skaner kodów kreskowych wybrać?

gru 19, 2017 | COM4IT, Kody QR, Sprzęt Auto-ID

Kody kreskowe to jeden z bardziej powszechnie występujących elementów w dzisiejszych czasach. Stały się nieodzownym elementem kultury poprzez ich masowe wykorzystanie na produktach w sklepach, w przemyśle, bibliotekach oraz innych branżach. Zawierają szereg informacji takich jak: nazwa produktu, numer seryjny, cena oraz inne zdefiniowane dane. Ich odczytem zajmuje się czytnik kodów kreskowych.

Jak to działa?

Działanie urządzeń do odczytu kodów kreskowych opiera się na zdekodowaniu zapisanych danych w kodzie kreskowym, a następnie przesłanie ich do komputera.

Skanery mogą odczytywać kody 1D, czyli jednowymiarowe tzw. paskowe oraz 2D, dwuwymiarowe, które wyglądem przypominają małe kwadraty na białej powierzchni. Odczyt takiego kodu jest realizowany za pośrednictwem imagera, który jest skanerem wizyjnym.

Odczyt kodów kreskowych

Zasada działania kodów jest taka sama niezależnie od tego czy są jednowymiarowe czy dwu. Tradycyjne kody kreskowe zbudowane są z czarnych kresek, które oddzielone są białymi przerwami. Światło LED lub wiązka laserowa ze skanera przesuwa się wzdłuż kodu. Światło oświetla punkt kodu kreskowego, odbija się od białych przerw między kreskami, a następnie jest przez nie pochłaniane. Światło w skanerze odczytywane jest przez fotodiodę. W momencie odbicia od przerw, w czytniku powstają silniejsze sygnały elektryczne. Jeśli nie ma odbicia sygnały są słabsze. Niezwykle ważna jest grubość kresek, ponieważ to ona ma wpływ na czas trwania sygnałów. Informacje zapisane podczas każdego impulsu są zakodowane i zostają przetłumaczone na cyfry lub inne znaki za pośrednictwem dekodera, po czym zostają przesyłane do komputera.

Rodzaje skanerów

Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów czytników kodów kreskowych. Każda grupa różni się cechami, które są ściśle dopasowane do zastosowań i miejsc, do których są dedykowane.

Podział można wyróżnić według takich cech jak: komunikacja, rodzaj czytanych kodów kreskowych oraz technologia do odczytu kodów.

Typy komunikacji

Skanery ręczne są podłączone za pośrednictwem kabla do komputera, a jego działanie opiera się o emulację klawiatury. Występują głównie w magazynach, na stanowiskach pocztowych, produkcji oraz miejscach gdzie nie wymagane jest przenoszenie urządzenia. Sprawdź ofertę w naszym sklepie

Skanery bezprzewodowe, podobne do czytników ręcznych, z tą różnicą, że łączą się bezprzewodowo z komputerem za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth, co umożliwia wygodne przenoszenie urządzenia i pełną mobilność w obrębie zasięgu stacji dokującej. Odległość od bazy zależnie od modelu może wynosić nawet do 300 m. Sprawdź ofertę w naszym sklepie

Skanery stacjonarne, prezentacyjne są umieszczone na stałe w jednym miejscu i podłączone do komputera. Odczyt kodów kreskowych odbywa się poprzez zbliżenie produktu do wiązki skanera. Występują przeważnie w sklepach i hurtowaniach oraz małych liniach produkcyjnych. Sprawdź ofertę w naszym sklepie

Skanery ladowe występują głównie w sklepach i są zabudowane w boksy kasowe. Znaleźć je można również w hurtowniach oraz magazynach. Sprawdź ofertę w naszym sklepie

To najbardziej zaawansowana z grup skanerów kodów kreskowych. Umieszczone na stałe na liniach produkcyjnych, pozwala na niezwykle szybki i dokładny odczyt kodów kreskowych naklejonych na elementy przemieszczające się na linii produkcyjnej. Sprawdź ofertę w naszym sklepie

Technika odczytu kodów

Wysyłają wiązkę lasera, która oświetla głowicę, dzięki czemu możliwy jest odczyt kodu kreskowego nawet z większej odległości. Zależnie od modelu posiadają jedno lub więcej luster w głowicy skanującej, co pozwala zeskanować kod pod dowolnym kątem.

Czytniki area imager posiadają matrycę podobną do aparatu cyfrowego. Po zapisaniu zdjęcia, procesor rozpoczyna jego cyfrową obróbkę wyszukując pole z kodem kreskowym, a następnie dekoduje go. W skanerach area imager nie trzeba ustawiać kodu kreskowego równolegle do czytnika, ponieważ odczytuje kody w dowolnym położeniu oraz radzi sobie z kodami 2D.

Kod kreskowy skanowany jest poprzez oświetlenie przez matrycę diodową LED, dlatego czytnik jest nazwany diodowym. Skanery diodowe nie ustępują w odczycie laserowym, a na ich korzyść przemawia ich duża wytrzymałość.

Skaner CCD czy laserowy, który wybrać?

Każdy z czytników kodów kreskowych, zarówno diodowy jak i laserowy ma swoje wady i zalety, a wybór powinien być podyktowany potrzebami jakie są w firmie. Zatem który skaner wybrać?

Skaner diodowy

  • Lepiej odczytuje uszkodzony kod kreskowy
  • Urządzenie mobilne zużywa mniej energii

Skaner laserowy

  • Odczytuje kody z większych odległości
  • Lepsza jakość odczytu
  • Dobrze odczytuje szerokie kody kreskowe
  • Mocniejsze źródło światła

Podsumowanie

Wybór urządzenia do odczytu kodów kreskowych jest ściśle uwarunkowany od specyfiki firmy oraz potrzeb jakie występują. W przypadku procesów wymagających szybki odczyt kodów kreskowych, bez potrzeby przenoszenia urządzenia, wybór powinien paść na skanery stacjonarne – prezentacyjne. Jeśli jest to sklep lub hurtownia, a produkty powinny być skanowane na ladzie, należy wybrać czytnik ladowy. Czytnik ręczny znajduje zastosowanie w statycznym punkcie bez możliwości oddalania się od miejsca skanowania, jednak wymaga większej dostępności i niestandardowego podejścia do odczytu, a czas nie jest najważniejszym elementem należy wybrać czytnik ręczny. Skaner bezprzewodowy idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie operator musi przemieszczać się po obszarze skanowania i musi mieć pełną swobodę.

Typ skanera pod kątem odczytu kodów kreskowych zależny jest od rodzaju kodów kreskowych, który będzie skanować. Wybór idealnego urządzenia do specyfiki jego późniejszej pracy jest kluczowy, ponieważ dobrze dobrane urządzenie może znacznie usprawnić pracę operatorów i przyspieszyć cały proces.

Zobacz pełną ofertę czytników kodów kreskowych w sklepie 4labels.pl

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.