Kody QR – jak i czym odczytywać?

sty 14, 2013 | Kody QR

Ten tekst to krótki przewodnik dla tych wszystkich, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z kodami QR, bądź nie do końca wiedzieli w jaki sposób z nich korzystać. Wszystko co potrzebujemy (poza samym kodem) to smartfon z wgraną aplikacją do ich odczytu (kody odczytuje również część starszych telefonów, niekoniecznie wyposażonych w systemy typu Android bądź iOS). Niezależnie od tego jaki smartfon posiadamy, konieczne będzie ściągnięcie aplikacji – telefony nie są w nie niestety fabrycznie wyposażone, co bez wątpienia stanowi barierę w popularyzacji tej technologii.

Przykładowe aplikacje do odczytu kodów QR na poszczególne platformy:

Android: Barcode Scanner, QR Droid, QR Barcode Scanner
iOS: QR Reader for iPhone, Scan
Windows Phone: QR Code Reader, QR Reader, BarCodeScanner

Po ściągnięciu i zainstalowaniu darmowej aplikacji klikamy w jej ikonkę. Aplikacja otwiera się w trybie aparatu, wypatrując w polu widzenia kodu QR. Przykładamy więc kamerę bezpośrednio nad kod, który chcemy odczytać. Aplikacja lokalizuje pozycję kodu (poprzez kwadraty w narożnikach).

Następnie pojawia się na ekranie zawarta w nim treść. Najczęściej jest to link do strony www, kod rabatowy bądź dane kontaktowe. W tym przypadku jest to odnośnik do naszego sklepu 4labels.

Po naciśnięciu w link zostajemy do niego przekierowani.

Kody QR odczytywać można z różnego rodzaju powierzchni – papieru, plastiku, drewna, ekranu monitora i wielu innych. Generując kod należy pamiętać o tym by nie był on zbyt mały – niektóre smartfony mogą sobie bowiem nie poradzić z odczytem. Takiego problemu nie będą na pewno miały specjalistyczne czytniki kodów kreskowych (np. Motorola LS2208), ale to już temat na zupełnie inny wpis:)

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.