Głowica krawędziowa – co to jest?

kwi 25, 2018 | Nowe technologie, Serwis sprzętu AutoID, Sprzęt Auto-ID

Wśród przemysłowych i półprzemysłowych drukarek kodów kreskowych dominują modele, które wyposażone są w głowice płaskie, jednak jest kilka modeli, które wyposażone są w głowice krawędziowe. Czym zatem jest i do czego służy drukarka popularnie zwana „krawędziówką”?

Głównymi producentami w kategorii drukarek przemysłowych są Zebra, Sato oraz Intermec/Honeywell. Ich drukarki, posiadają głowice płaskie, dlatego można przyjąć, iż jest to standardem wśród drukarek półprzemysłowych i przemysłowych. Jest jednak producent, który zastosował w swoich drukarkach zupełnie inny rodzaj głowicy niż konkurencja. Mowa tu o firmie Toshiba, która jako jedyna posiada w swoich urządzeniach do wydruku kodów kreskowych głowice krawędziowe (near egde printhead).

Głowica płaska i głowica krawędziowa

Wszyskie drukarki biurkowe, półprzemysłowe i większość przemysłowych są wyposażone w głowice płaskie (flat head). Ten rodzaj zadruku polega na horyzontalnym ustawieniu głowicy do taśmy termotransferowej. Ogrzewany obszar roboczy znajduje się pośrodku głowicy drukującej. W momencie kiedy taśma barwiąca przesuwa się pod elementem ogrzewającym, tusz jest przenoszony z kalki na etykietę. Niektóre drukarki przy większej prędkości zadruku mają problemy z jakością wydruku na etykietach o słabszej jakości. Drukarki termotransferowe z głowicami płaskimi mogą zadrukowywać za pomocą taśm barwiących woskowych, woskowo-żywicznych lub żywicznych.

Ewolucją głowicy płaskiej w zadruku termotransferowym jest głowica krawędziowa, która oferuje większą wydajność w porównaniu do głowicy „klasycznej”. Umożliwia szybszy zadruk etykiet, w zamian za mniejszą żywotność głowicy. Głowica krawędziowa zwana również głowicą pływającą (Floating Head Technology), ponieważ automatycznie dostosowuje się do grubości mediów, które ma zadrukować. Dzięki temu możliwy jest zadruk każdej grubości mediów, w tym tagów RFID.

Czym jest głowica krawędziowa w drukarce etykiet?

Aby uzyskać większą prędkość zadruku głowica jest pochylona o 45 stopni z ogrzewanym obszarem roboczym umiejscowionym na jej krawędzi. W trakcie przesuwania się taśmy barwiącej pod głowicą drukującą, elementy grzewcze, które umieszczone są bardzo blisko sprawiają, że transfer tuszu z kalki na etykietę jest natychmiastowy. Spowodowane jest to tym, że odległość pomiędzy głowicą a taśmą termotransferową jest mniejszy niż w przypadku głowicy płaskiej. Stąd też brzegi taśmy muszą zawierać warstwę podkładu, przez co tusz jest szybko przenoszony z taśmy barwiącej i tworzy ostrzejszy wydruk. Dlatego też wybór taśm termotransferowy jest mniejszy. Dostępne są tylko kalki woskowo-żywiczne i żywiczne.

Rysunek poglądowy – głowica płaska po lewej i głowica krawędziowa po prawej

Zalety drukarki z głowicą krawędziową

  • Zachowanie kompromisu pomiędzy wysoką prędkością zadruku, a jakością,
  • Głowica automatycznie dostosowuje wysokość do grubości mediów,
  • Możliwy zadruk na najbardziej wymagających materiałach,
  • Większa prędkość zadruku,
  • Pozwala zaoszczędzić do 85% taśmy termotransferowych.

Sprawdź ofertę drukarek krawędziowych na naszym sklepie 4labels.pl

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.