Taśma termotransferowa żywiczna, woskowa? Jaki rodzaj kalki wybrać?

lut 19, 2018 | Serwis sprzętu AutoID, Sprzęt Auto-ID

Zarówno wśród biurkowych drukarek kodów kreskowych, jak i większych modeli półprzemysłowych i przemysłowych drukarek etykiet, obok drukarek termicznych występują modele termotransferowe. Drukarki termotransferowe różnią się tym od termicznych, że wymagają użycia taśmy barwiącej do zadruku etykiet, co pozwala na trwalsze zadrukowanie etykiet w porównaniu do druku termicznego.

Pomijając teraz kwestię wyboru pomiędzy drukarką termiczną a termotransferową, skupimy się na różnicach w samych kalkach termotransferowych. Każdy z trzech rodzajów taśm barwiących do zadruku termotransferowego ma inne właściwości i parametry, ponieważ każdy służy do zadruku innego rodzaju etykiet.

Typy taśm termotransferowych

Wśród foli do termotransferu wyróżniamy trzy rodzaje kalek barwiących. Jest to taśma termotransferowa żywiczna, taśma termotransferowa woskowa oraz taśma termotransferowa woskowo-żywiczna. Taśmy barwiące do drukarek termotransferowych różnią się materiałem jaki odbijają na etykietach. Każdy typ etykiet jest z innego materiału i wymaga użycia innego rodzaju taśmy barwiącej aby druk był trwały i jednocześnie nie generował niepotrzebnych kosztów w przypadku braku konieczności użycia drogiej taśmy termotransferowej.

Taśma termotransferowa woskowa

Kalka termotransferowa woskowa jest przeznaczona wyłącznie do zadruku etykiet papierowych matowych. Nie można zadrukowywać taśmą barwiącą woskową etykiet foliowych, ponieważ druk będzie nietrwały, niezależnie czy folia PP, PE, czy PET. Nie nadaje się również do wydruku na etykietach papierowych półbłysk. Cena kalki woskowej jest najniższa, dlatego w przypadku potrzeby zadruku na etykietach papierowych folia termotransferowa woskowa jest najlepszym wyborem.

Taśma termotransferowa żywiczna

Folia termotransferowa żywiczna jest używana do zadruku wszystkich etykiet foliowych. Można zadrukowywać również etykiety papierowe matowe, papierowe półbłyszczące, jednak taśma ttr żywiczna jest najdroższa spośród kalek termotransferowych, dlatego zadruk etykiet papierowych kalką żywiczną jest drogie i nieopłacalne. Taśma termotransferowa żywiczna pozwala również na zadruk etykiet tekstylnych (wszywek tekstylnych), w przypadku posiadania odpowiedniej drukarki do wszywek tekstylnych.

Taśma termotransferowa woskowo-żywiczna

Taśma barwiąca termotransferowa woskowo-żywiczna jest przeznaczona przede wszystkim do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Za pomocą kalki woskowo-żywicznej możliwy jest również wydruk na etykietach matowych, jednak bardziej ekonomiczne wtedy jest wykorzystanie kalki woskowej.

Taśmy tekstylne

Kalki termotransferowe do zadruku tekstylnego przeznaczone są do drukarek przemysłowych i półprzemysłowych i umożliwiają zadruk wszywek tekstylnych. Dzięki kalką barwiącym tekstylnym można zadrukowywać np. metki odzieżowe.

Taśmy termotransferowe kolorowe

Kalki barwiące termotransferowe o kolorze innym niż czarny. Pozwalają na zadruk jednokolorowy np. niebieski albo złoty itp.

Dobór odpowiedniej foli termotransferowej pozwala na poprawny zadruk etykiety o wysokiej jakości wydruku oraz oszczędność dla przedsiębiorstwa.

Jaki rozmiar kalki do drukarki termotransferowej wybrać?

Folia do termotransferu, nie tylko różni się materiałem do nadruku termotransferowego ale również rozmiarem. Dostępnych jest wiele rozmiarów kalek termotransferowych, każdy jest przeznaczony do innego typu drukarek etykiet ale również dopasowany do rozmiaru zadrukowywanej etykiety.

Taśma barwiąca do drukarek biurkowych

Podstawowym parametrem decydującym o tym, jaka folia termotransferowa jest odpowiednia dla urządzenia jest średnica gilzy taśmy termotransferowej. Dla drukarek biurkowych jest to ½” (12mm), dlatego możliwe jest wyłącznie wykorzystanie wałka z taśmą barwiącą o tej średnicy wewnętrznej.

Długość kalki termotransferowej dla drukarek biurkowych

Wybór kalek barwiących do drukarek biurkowych jest ograniczony ze względu na rozmiar urządzeń. Niewielka powierzchnia na rolkę taśmy barwiącej ogranicza wybór kalek termotransferowych. Zakładając bezpieczny rozmiar, który można ogólnie oszacować jako odpowiedni dla biurkowych drukarek kodów kreskowych to maksymalna długość taśmy barwiącej wynoszący 74m. Dłuższa taśma barwiąca zwiększa średnicę zewnętrzną taśmy termotransferowej, która może sprawić, że taka kalka nie zmieści się do drukarki biurkowej.

Szerokość taśmy termotransferowej dla drukarek biurkowych

Szerokość taśmy ma również znaczenie, ponieważ większość biurkowych drukarek posiada określoną maksymalną szerokość na taśmę termotransferową i zwykle jest to 110mm, a czasem nawet mniej np. 54mm, 64mm. Wyjątkami w tym przypadku są drukarki Zebra GT800, które mogą być wyposażone w taśmy barwiące o długości 300m oraz Zebra TLP2824, która może mieć maksymalnie taśmę szerokości 33mm.

Taśma barwiąca do drukarek półprzemysłowych

Ważnym i podstawowym czynnikiem odróżniającym kalki barwiące dla drukarek półprzemysłowych i przemysłowych od biurkowych taśm jest średnica wewnętrzna, która wynosi 1”(25mm). Dlatego często niemożliwe jest w drukarce przemysłowej użycie taśmy termotransferowej przeznaczonej do drukarek biurkowych.

Długość taśmy termotransferowej dla drukarek półprzemysłowych

Z uwagi na rozmiar drukarek przemysłowych i półprzemysłowych, można wykorzystać w nich dłuższe kalki termotransferowe, rzędu 300m lub nawet 450m, zależnie od modelu drukarki etykiet. Oczywiście możliwe jest również wykorzystanie krótszych folii barwiących, jednak nie jest to opłacalne, ponieważ trzeba wymieniać je częściej.

Szerokość taśmy termotransferowej dla drukarek półprzemysłowych

Jeśli chodzi o szerokość taśmy termotransferowej, to w porównaniu do drukarek biurkowych, szerokość folii barwiącej może być szersza niż 110mm, np. 131mm, 156mm.

Wymiary taśmy termotransferowej

Jeśli średnica wewnętrzna taśmy termotransferowej jest zgodna z danym typem drukarki, wówczas można zastanowić się jaką szerokość powinna mieć folia barwiąca. Jeśli zadrukowana ma być etykieta o szerokości 30mm, nie ma sensu brać taśmy o szerokości 110 mm. Wystarczy wtedy kalka o szerokości 54mm. Jeśli jednak zadrukowywane będą etykiety o różnej szerokości, można wtedy wykorzystać taśmę barwiącą o dużej szerokości, ponieważ będzie bardziej uniwersalna.

Zebra GK420t taśma termotransferowa

Wybór taśmy barwiącej do jednej z najpopularniejszych biurkowych drukarek termotransferowych zawęża się długości maksymalnie 74m z uwagi na ograniczoną przestrzeń na kalkę barwiącą. Należy również pamiętać, że średnica wewnętrzna rolki taśmy termotransferowej wynosi ½ cala (12mm). Wybór szerokości taśmy zależny jest od pozostałych materiałów eksploatacyjnych w postaci etykiet.

WOSKOWA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 2300 64 MM X 74 M

WOSKOWA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 2300 84 MM X 74 M

WOSKOWA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 2300 110 MM X 74 M

WOSKOWO-ŻYWICZNA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 3200 64 MM X 74 M

WOSKOWO-ŻYWICZNA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 3200 84 MM X 74 M

WOSKOWO-ŻYWICZNA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 3200 110 MM X 74 M

ŻYWICZNA TAŚMA TERMOTRANSFEROWA ZEBRA 5095 64 MM X 74 M

Taśma termotransferowa Zebra

Posiadamy szeroki wybór folii termotransferowych Zebra. Zarówno dla drukarek biurkowych, przemysłowych oraz półprzemysłowych. W ofercie taśmy termotransferowe woskowe: Zebra 1600, Zebra 2100, Zebra 2300, Zebra 5319; taśmy woskowo-żywiczne Zebra 3200, Zebra 3400; taśmy żywiczne Zebra 4800, Zebra 5095, Zebra 5100.

Taśmy do drukarek etykiet Brother

W ofercie naszego sklepu znajdują się również kalki do drukarek etykiet Brother z serii QL.

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.