System WMS – co to jest i jak wybrać najlepszy?

lut 5, 2018 | Aplikacje mobilne, COM4IT, NFC/RFID, Nowe technologie, Urządzenia mobilne

Wszechobecna informatyzacja sprawiła, że systemy zarządzania danymi stały się codziennością w wielu dziedzinach życia. Zarówno w służbie zdrowia, dane pacjentów są zapisywane, co znacznie przyspiesza rejestrację oraz dostęp do historii choroby pacjenta. Również w szkolnictwie, gdzie wdrożone zostały dzienniki elektroniczne, do których wgląd mają rodzice uczniów. Branża IT również swoje ogromne udziały ma w transporcie i logistyce. Jest to spowodowane dużą ilością danych, które znacznie łatwiej kontrolować posiadając dostęp do bazy danych. W magazynie działają systemy zarządzania towarami z ang. WMS (Warehouse Management System).

Jednak czym jest taki system, jak działa i czym się kierować podczas wyboru? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących programów magazynowych znajdują się w poniższym wpisie.

Co to jest WMS?

WMS to dokładniej magazynowy system informatyczny, który służy do zarządzania ruchem produktów w magazynie. System klasy WMS jest wykorzystywany w logistyce do koordynowania prac wewnątrz magazynu. Usprawnia wszystkie procesy jakie zachodzą w nim poprzez dostarczanie niezbędnych informacji dla operatorów pracujących w magazynie wysokiego składowania. Jest to bardzo ważne narzędzie informatyczne, ze względu na to, że podczas operacji logistycznych, kiedy ogromna ilość towarów na magazynie lub terminalu jest dostarczana oraz wysyłana, operacje muszą przebiegać szybko i bezbłędnie.

Przeważnie w firmach, które zajmują się logistyką, system magazynowy WMS jest wsparciem dla systemu zarządzającego ERP. Integracja obu tych systemów (magazynowo-handlowego oraz magazynowego) zapewnia sprawną wymianę danych opartą o jednakowy standard informacji. Nowoczesne oprogramowanie magazynowe pozwala na obsługę wielu różnych danych w wielu podsystemach informatycznych i swobodną migrację ich między modułami. Takie rozwiązanie pozwala na zautomatyzowanie ruchu towarów wewnątrz magazynu dzięki oprogramowaniu do obsługi magazynu. Zobacz jak działa system 4WMS.

Ogólne działanie systemu magazynowego

Głównym zadaniem programu do zarządzania gospodarką magazynową jest określanie lokalizacji towarów w magazynie wysokiego składowania oraz pełna kontrola nad przebiegiem i stanami towarów. Magazynowy system informatyczny umożliwia identyfikację każdego z towarów, co pozwala na dostarczanie użytkownikowi informacji o stanach i ilościach towarów oraz ich lokalizacji. Identyfikacja jednostek towarowych odbywa się poprzez skanowanie unikalnych kodów kreskowych wydrukowanych na etykietach samoprzylepnych, naklejonych na towarze (lub etykietach RFID). System WMS pozwala na generowanie przez operatora kodów paskowych do oznaczania jednostek towarowych. Naklejane są one np. w momencie przyjmowania towaru do magazynu, dzięki czemu dany podmiot jest możliwy do późniejszej identyfikacji. Zobacz dostępne rozwiązania magazynowe.

Schemat procesów w systemie WMS

Schemat procesów w każdej firmie i na każdym magazynie może się różnić. Spowodowane jest to specyfiką i poziomem złożoności przedsiębiorstwa. Mniejsze magazyny będą miały jeden magazyn główny i ewentualnie wyznaczone miejsce na magazyn wysyłkowy. Natomiast duże magazyny wysokiego składowania będą miały ten proces bardziej złożony z wieloma magazynami. Podstawowe elementy jednak opierają się o system kodów kreskowych, które są identyfikowane przez czytniki kodów kreskowych lub terminale kodów kreskowych.

Różne funkcje systemu WMS

Poza podstawowymi elementami, które wyróżniają systemy do magazynu, są również funkcje, które są indywidualne dla każdego rozwiązania. Często każdy z oferowanych systemów na rynku ma inną specyfikę i funkcjonalności. Klient chcący określone funkcje musi wybrać czy chce rozwiązanie WMS firmy A czy oprogramowanie firmy B. Odpowiedź jak rozwiązać ten problem pojawi się w dalszej części tekstu.

Główne cechy i funkcje wśród oferowanych aplikacji magazynowych dotyczą kontroli ilościowej i asortymentowej towaru, który jest przyjęty do magazynu. Jest to realizowane pod kątem zgodności dostawy z dokonanym wcześniej zamówieniem Klienta. Może być to również realizowane w oparciu o dokumenty magazynowe takie jak np. PZ i WZ albo PM. Nierzadko programy magazynowe pozwalają wystawiać dokumenty magazynowe wygenerowane bezpośrednio spod WMSa.

Dodatkowo funkcją często wykorzystywaną w we wdrożeniach systemów obsługi magazynowej są możliwości planowania wysyłek w taki sposób aby maksymalnie zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów oraz skrócić czas magazynowania, co prowadzi do obniżenia ryzyko „zamrożenia” kapitału obrotowego. Dodatkowo możliwe jest rozwinięcie o zupełnie inne możliwości, jak np. CMS, sprawdź!

Jak wybrać system WMS?

Każda firma potrzebuje indywidualnego rozwiązania magazynowego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że schemat logistyczny każdego przedsiębiorstwa jest inny i praktycznie niemożliwe jest wykorzystanie jednego rozwiązania dla wszystkich magazynów jakie są w Polsce. Różnice głównie dotyczą sposobu rozplanowania powierzchni magazynowej, czasem infrastruktury magazynowej np. wielu magazynów w różnych miejscach. Schematu w jaki przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność np. brak centralnego magazynu, tylko bezpośrednią wysyłkę wyprodukowanych elementów do magazynu wysyłkowego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rozwiązanie musi być indywidualnie dopasowane do potrzeb Klienta.

Dodając do tego to, że firma o profilu produkcyjno-handlowym lub wyłącznie handlowym posiada system ERP, który pozwala na zarządzanie księgowe lub sprzedażowe towarami. Wymagane jest wyłącznie wdrożenie aplikacji do zarządzania magazynem. Po co zatem wymieniać wszystko łącznie z systemem ERP? Sprawdź system indywidualnie dostosowany do potrzeb Klienta

Integracja ERP z WMS

Często spotkać można podejście, które określa, że wymiana całego systemu łącznie z ERP jest wymagana do wdrożenia systemu WMS albo CMS. Jest to bardzo błędne podejście spowodowane tym, że firma odpowiedzialna za stworzenie systemu WMS albo firma wdrożeniowa ma swój albo pokrewny do swojego system ERP. Przez to zmiana wymaga rewolucji całego systemu informatycznego w przedsiębiorstwie i wymianę go na nowy, co może mieć bardzo negatywne skutki.

Przede wszystkim prowadzi to do chaosu w firmie i bardzo długiego czasu wdrożenia. Całkowita wymiana wszystkich rozwiązań księgowych albo handlowych sprawia, że pracownicy musza poznać nowe rozwiązanie od początku. Ponadto czas wdrożenia znacznie się wydłuża, co spowalnia wszystkie procesy w firmie oraz drastycznie zwiększa koszty. Czas to pieniądz, kiedy czas się marnuje to pieniądze też. Zobacz ile zyskasz z systemem WMS

Najlepszy system WMS

Idealne rozwiązanie to tanie i skuteczne. Oczywiście bardzo trudno jest pogodzić jak się przyjęło te dwie skrajne ze sobą rzeczy. Natomiast najbardziej wpisuje się w to model wdrożenia systemu, który nie wymaga całkowitej wymiany oprogramowania w firmie. Jeśli chcesz wprowadzić program magazynowy, nie musisz zmieniać każdego działu i przebudowywać firmy. Tak samo nie powinno być potrzeby tworzenia magazynu wysokiego składowania na nowo. Wystarczy analiza przedwdrożeniowa i odpowiednie indywidualne podejście.

Takie rozwiązanie ogranicza koszty, pozwala na szybsze wdrożenie programu do magazynowania towaru oraz zachowanie dotychczasowych danych w sektorach, które nie muszą być przebudowywane.

Na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw produkcyjnych i produkcyjno-handlowych utarł się schemat wymiany i integracji wyłącznie ze swoim systemem klasy ERP. My oferujemy rozwiązanie indywidualnie dostosowane do potrzeb Klienta. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu audytowi dopasowujemy nasze rozwiązane 4WMS do systemu ERP Klienta. Przeprowadzaliśmy wdrożenia WMS w oparciu o wiele systemów ERP, głównie Subiekt GT, nexo, Optima i wiele innych. Nasze doświadczenie pokazuje, że Klient posiadający swoje rozwiązanie ERP i nasz system WMS, zdecydował się na późniejszą wymianę rozwiązania ERP, a nasze oprogramowanie pozostało wciąż w jego firmie.

Dowiedz się więcej o systemie 4WMS

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.