Kody QR w kampanii sieci Emart

paź 8, 2015 | Aplikacje mobilne, Kody QR, Urządzenia mobilne

Dziś przykład znakomitej kampanii z wykorzystaniem kodów QR, jaką kilka lat temu przeprowadziła koreańska sieć handlowa Emart. Kampania ta była próbą znalezienia sposobu na zwiększenie sprzedaży w czasie lunchu, który to okres z oczywistych względów jest sprzedażowo słabszy niż pozostałe pory dnia. Przed każdym z kilkudziesięciu sklepów wspomnianej marki w Seulu umieszczono rzeźby, które w samo południe rzucały cień w taki sposób, że powstawał kształt kodu QR (oczywiście pod warunkiem słonecznego dnia). Następnie po zeskanowaniu tak powstałego kodu użytkownik przekierowany był do mobilnego sklepu, gdzie dostawał specjalny rabat na zakupy. Zamówione towary zaś były dowożone do Klienta pod wskazany adres. Spójrzmy jak wyglądało to w praktyce:

Znakomicie przemyślana kampania – nie tylko pod kątem formy i efektowności, ale również dająca bardzo wymierne korzyści sprzedażowe. Wzrost sprzedaży o 25% w czasie godzin lunchu (tak przynajmniej podaje Emart) to bowiem ogromny skok jakościowy, który – zauważmy – osiągnięty został nie tak wielkim wcale nakładem pracy i pieniędzy.

Kilka wniosków jakie należy wyciągnąć z tej realizacji.

  1. Kody QR nie muszą być nudnymi, czarnymi kwadratami – przybierać też mogą formy kolorowe, trójwymiarowe, stanowić ciekawą instalację zewnętrzną, która będzie przykuwała uwagę użytkownika. Pamiętajmy, że dla kodu istotna jest struktura i kontrast ułożonych punktów, to zaś w jaki sposób osiągnąć finalny wzór pozostaje w gestii i inwencji autora.
  2. Emart nie osiągnąłby dobrych wyników sprzedażowych, gdyby nie posiadał mobilnej, wygodnej w nawigacji wersji sklepu internetowego. To dziś podstawa takich outdoorowych kampanii, by udostępnić użytkownikom wersję mobilną naszej platformy (bądź aplikację mobilną), na której użytkownik wykonać ma zamierzone działanie.
  3. Dobrze wykonane kampanie rezonują – trafiają na czołówki portali informacyjnych i tematycznych. Korzyści jakie osiągamy nie tylko więc sprowadzają się bezpośrednio do wzrostu sprzedaży, ale też do zwiększenia rozpoznawalności marki, stają się darmową reklamą.

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.