Jaki terminal kodów kreskowych wybrać?

sty 3, 2018 | COM4IT, Kody QR, NFC/RFID, Sprzęt Auto-ID, Urządzenia mobilne

Terminal kodów kreskowych to przenośny komputer, który posiada czytnik kodów kreskowych. Umożliwia szybką pracę i komunikację z zewnętrzną bazą danych. Terminale są bardzo wytrzymałe na upadki i wstrząsy, ze względu na trudne warunki w jakich muszą pracować. Dodatkowo są wodoodporne oraz pyłoodporne aby zapewnić bezawaryjną pracę.

Jednak wybór odpowiedniego terminala kodów kreskowych spośród szerokiej gamy modeli i mnogość ich konfiguracji może przyprawić o ból głowy. Dlatego w tym poradniku przedstawiamy cechy, które pomogą dokonać wyboru właściwego terminala mobilnego.

Terminal kodów kreskowych czy kolektor danych?

Podstawowym pytaniem jest – czy rzeczywiście potrzebuję terminala kodów kreskowych, a może kolektor danych batchowy?

Różnica pomiędzy każdym z urządzeń polega na jego poziomie skomplikowania i potrzebom jakie musi spełniać. Oczywiście lepiej wziąć droższe i o szerszej funkcjonalności urządzenie ale nie zawsze jest taka potrzeba oraz często ważną rolę odgrywa ograniczony budżet.

  • Terminal kodów kreskowych – To przenośne komputery, wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne – Windows Embedded Compact, Windows Embedded Handheld albo Android. Pozwalają na instalację rozbudowanego oprogramowania do zarządzania produkcją lub magazynem, posiadają skanery i umożliwiają skomplikowane działania bezpośrednio przy użyciu terminala. Pozwalają na wymianę wielu danych bezprzewodowo z serwerem.
  • Kolektor danych – batch – To urządzenie o dużo bardziej ograniczonych możliwościach. Umożliwia odczyt kodów kreskowych za pomocą skanera i bezprzewodową wymianę danych z zewnętrznym serwerem. Ma ograniczone możliwości pracy bezpośrednio na kolektorze.

Jeśli działania powinny się odbywać na urządzeniu wybór powinien paść na terminal kodów kreskowych. Jeśli jednak wystarczający jest odczyt i proste zarządzanie danymi oraz wymiana danych, wybór powinien paść na kolektor batchowy.

Należy jednak pamiętać, że wiele programów do zarządzania magazynem opiera się na terminale mobilne, ponieważ wymagają one użycia odpowiedniego systemu operacyjnego np. Windows CE. Kolektory danych posiadają swoje systemy operacyjne, dlatego ilość danych jest ograniczona zawężając działania do prostych czynności.

Typ skanera

Skanery odczytują rożne rodzaje kodów kreskowych w różnych warunkach, dlatego odpowiedni dobór skanera w terminalu kodów kreskowych jest zależny od wymagań i specyfiki procesów.

  • LaserUmożliwia odczyt kodu kreskowego wyłącznie 1D ale za to z większej odległości niż imager. Nie odczytuje kodów pod dużym kontem odczytu.
  • ImagerOdczytują kody 1D i 2D oraz pod dużym kontem jednak odległość odczytu jest mniejsza niż laser.

Rodzaj klawiatury

Wybór odpowiedniej klawiatury wymaga przeanalizowania celów do jakich będzie wykorzystywany terminal kodów kreskowych.

  • NumerycznaNa klawiaturze są umieszczone wyłącznie numery od 0 – 9. Służy do szybkiego wprowadzania numerów np. kodów kreskowych w przypadku niepoprawnego odczytu itp.
  • AlfanumerycznaKlawiatura wyposażona w numery 0 – 9 oraz na każdym z przycisków po 3 litery według kolejności alfabetu. Czyli 2, abc; 3, def itd. Dzięki temu możliwe jest łatwe wpisywanie nazw za pomocą klawiatury na terminalu.
  • EkranowaW przypadku braku klawiatury fizycznej, jedyną możliwością jest użycie klawiatury ekranowej na ekranie dotykowym. Stosowane w terminalach mobilnych przypominających smartfon, np. Zebra TC20, Honeywell EDA50, Zebra TC55. Można stosować wyłącznie w przypadku kiedy operator nie używa rękawic, ponieważ powierzchnia takiej klawiatury jest mała oraz brakuje wyczucia dotyku poszczególnych klawiszy.

Jaki wybrać system operacyjny?

Terminale mobilne są wyposażone w systemy operacyjne. Nierzadko w obrębie jednego modelu występują możliwości konfiguracji systemu operacyjnego. Wybór opiera się na 3 podstawowych systemach, dzieląc je następnie na wersje np. Android 4.4 Kitkat itp.

  • AndroidNajnowszy z systemów operacyjnych dostępnych na terminale kodów kreskowych. Posiada najbardziej intuicyjny interfejs, który jest wyłącznie dotykowy. Posiada bardzo rozbudowane narzędzia deweloperskie. Jako jedyny z systemów jest i będzie stale wspierany przez producenta w przeciwieństwie do systemu Windows.
  • Windows Embedded CompactJest najstarszym z systemów. Bardzo czytelny, mimo przestarzałego już interfejsu. System operacyjny Windows CE nie będzie wspierany w przyszłości.
  • Windows Embedded HandheldTo nowsza wersja systemu Windows, która została rozwinięte o nowe możliwości. Podobny do systemu operacyjnego Windows Mobile.

Najlepszym wyborem systemu operacyjnego w terminalu kodów kreskowych jest system Android. Jest to spowodowane, tym że Android jest najbardziej intuicyjnym systemem, nawet dla osób, które nie miały z nim wcześniej do czynienia. Dodając do tego to, że jest ściśle przystosowany do obsługi dotykowej, a jego stałe wsparcie w przeciwieństwie do pozostałej dwójki czynią go najbardziej przyszłościowym z systemów operacyjnych dla mobilnych komputerów.

Pojemność baterii

Pojemność baterii odpowiada czasowi przez jaki terminal może pracować bez konieczności ładowania go. Im wyższa wartość mAh tym dłużej terminal kodów kreskowych może pracować na jednym naładowaniu baterii. Ważne szczególnie kiedy terminal jest używany przez cały czas trwania jednej zmiany bez możliwości odkładania go i ładowania. Jednym z elementów, które jeszcze umożliwiają nieprzerwaną pracę terminala jest hotswap. Umożliwia on wymianę baterii podczas włączonego urządzenia. W czasie kiedy pracuje terminal, druga bateria może być ładowana i bardzo szybko zamieniona podczas włączonego urządzenia.

Rozmiar wyświetlacza

Rozmiar wyświetlacza zależy od potrzeb operatorów w zakresie czytelności danych na ekranie terminala. W przypadku częstego działania na terminalu oraz skomplikowanych operacji z tym związanych, wybór powinien paść na większe wyświetlacze. W przypadku terminali przypominających smartfon, rozmiary są większe, np. 4”, 5”. Natomiast przy terminalach z wbudowaną klawiaturą fizyczną rozmiary wyświetlaczy są mniejsze np. 3,5”, 3”.

Pozostałe cechy

  • Norma szczelności – Im wyższa wartość, tym większa wytrzymałość na wodę, kurz i brud.
  • RFID – Urządzenia umożliwiające odczyt tagów RFID
  • Odczyt kodów niestandardowych – Umożliwiają odczyt kodów zniszczonych, kodów FuzzyScan, DPM, HD (o wysokim zagęszczeniu).
  • Wersja dla służby zdrowia – Wersje o odpowiedniej powłoce antybakteryjnej. Przeważnie w kolorach białych.
  • Uchwyt pistoletowy – Rękojeść pozwalająca na odpowiednie trzymanie terminala. Wersje z tzw. Gunem posiadają spust do skanowania kodów kreskowych. Wygodne w użytkowania dla operatorów.
  • GPS – Urządzenia wyposażone w moduły GPS. Najczęściej wersje terminali smartfonowe.

Bogata liczba akcesoriów dla terminali mobilnych pozwala na odpowiednie wyposażenie ich do pracy. Kabury do przenoszenia urządzeń, dodatkowe baterie, stacje dokujące oraz rysiki.

Masz już wystarczająco dużo danych, skorzystaj z naszego konfiguratora urządzeń i wybierz odpowiedni terminal mobilny dla siebie.

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.