Jak wybrać drukarkę etykiet do swojej firmy?

mar 4, 2016 | COM4IT, Nowe technologie, Sprzęt Auto-ID

Poszukując odpowiedniej drukarki do swojej firmy ważne jest by pamiętać, że nie wszystkie drukarki etykiet mają takie same funkcje, parametry i możliwości. Na początku warto zastanowić się nad tym na jakich funkcjach drukarki najbardziej nam zależy i czego oczekujemy od zadrukowanych etykiet.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem drukarki etykiet.

Jakie ilości etykiet mają być drukowane?

Przyjmujemy, że przy druku miesięcznym nie większym niż 15-20 tysięcy wystarczy nam drukarka biurkowe, powyżej tych wartości, ale nie większych niż 50-60 tysięcy zalecamy drukarki półprzemysłowe. Przy każdej większej ilości zaś najlepszą opcją pozostają drukarki przemysłowe, które radzą sobie z każdą ilością zadruku.

Jakie rozmiary etykiet
potrzebujemy?

Szczególnie istotnym parametrem jest szerokość etykiety, ponieważ determinuje ona szerokość głowicy drukarki. Większość głowic posiada szerokość około 110 mm, tak więc gdy szerokość naszej etykiety wynosi na przykład 150 mm musimy wybrać drukarkę adekwatną do tej szerokości.

Czy zależy nam na wysokiej jakości zadruku?

Jeżeli etykiety zawierać będą małe czcionki, gęste kody lub drobne elementy graficzne wtedy znacznie lepiej sprawdzą się głowice o rozdzielczości 300 lub 600 dpi. W większości przypadków jednak klienci decydują się na drukarki wyposażone w standardowe głowice 203 dpi.

Jak trwałe muszą być etykiety?

Etykiety zadrukowane termicznie charakteryzują się znacznie mniejszą trwałością – szybciej blakną, płowieją, ścierają się. Wydruk termotransferowy (z użyciem taśmy barwiącej) zapewnia znacznie większą trwałość etykiet.

Czy etykiety będą narażone na szkodliwe czynniki?

Typ etykiety samoprzylepnej oraz rodzaj kleju dobieramy w zależności od warunków, na które etykiety będą narażone. Szkodliwymi czynnikami są płyny, chemikalia, skrajne temperatury, światło UV, zapylenie. W zależności od tego wybieramy etykiety papierowe, termiczne lub foliowe.

Jaka jest dostępność części zamiennych
i materiałów eksploatacyjnych
do danej drukarki?

Warto wybierać drukarki od czołowych producentów drukarek etykiet, których produkty są popularne i sprawdzone, dzięki czemu mamy pewność, że nie będzie problemów z dostępnością materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych.

Zestawienie podstawowych różnic pomiędzy drukarkami termincznymi i termotranferowymi:

DRUKARKI
           TERMICZNE           
DRUKARKI
TERMOTRANSFEROWE
RODZAJ ETYKIET Termiczne Termiczne
Papierowe
Foliowe
ODPORNOŚĆ ETYKIET Niska Wysoka
NIEZBĘDNE MATERIAŁY
EKSPLOATACYJNE
Etykiety Etykiety
Taśmy
termotransferowe
KOSZTY Niskie Średnie
ZADRUK KOLOROWY Nie Tak (jednokolorowy)

W przypadku zainteresowania lub dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu!

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.