Jak usprawnić pracę przedstawicieli handlowych?

sty 26, 2018 | Aplikacje mobilne, COM4IT, Nowe technologie, Urządzenia mobilne

Profil wielu firm sprzedażowych opiera się o przedstawicieli handlowych pracujących w terenie. Większość ich czasu zajmują wizyty handlowe i spotkania u kontrahentów, podczas których zbierają zamówienia, rozmawiają z dostawcami, organizują dostawę towaru. Jednak często jest to kosztowna forma pozyskania przychodu dla pracodawcy, ponieważ obok wynagrodzenia musi on pokryć koszt paliwa podczas dojazdu do Klienta oraz zorganizować potrzebny sprzęt do kontaktu przedstawiciela z Klientem np. telefon, komputer oraz często samochód.

Ilość kosztów, które musi ponieść pracodawca jest duża, doliczając do tego roczne ubezpieczenie samochodu oraz potrzebę inwestycji w coraz nowsze sprzęty elektroniczne, bo przecież podnosi to renomę firmy i jest jej wizytówką.

Zastanów się gdzie trzeba usprawnić pracę mobilnego handlowca?

Ważne jest przeliczenie czy posiadanie przedstawiciela lub kilku przedstawicieli się dla firmy opłaca. Czy ich sprzedaż i zarobek dla przedsiębiorstwa przewyższa koszt ich utrzymania. Jeśli nie, należy zastanowić się jak zwiększyć ich wydajność oraz w jakich zakresach nie przynoszą dochodu dla działalności gospodarczej.

Brak dostępu do danych

Najważniejszą rzeczą w przypadku pracy mobilnego handlowca jest stały dostęp do informacji o stanach magazynowych. Co jeśli przedstawiciel mobilny przyjeżdża do Klienta, który chce złożyć zamówienie, a mobilny sprzedawca nie posiada informacji o aktualnych stanach magazynowych? Wtedy PH (przedstawiciel handlowy) nie wie jaki ilościami towaru dysponuje i ile może sprzedać. Może się okazać bowiem, że w tym samym dniu inny pracownik sprzedaży mobilnej sprzedał pewną ilość tego towaru i magazyn nie posiada już tych stanów magazynowych.

Dodatkowo brak informacji o zaległościach albo terminie zapłaty może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.

Jak to rozwiązać?

Wystarczy, że pracownik w terenie posiada stały dostęp do systemu ERP – czyli systemu sprzedażowo-magazynowego. Wówczas wystarczy połączenie z Internetem aby pobrać aktualne stany magazynowe i przedstawiciel handlowy ma pełną informacje ile konkretnego towaru zostało na magazynie, przez co wie jaki ilościami może zarządzać. Dodatkowe informacje o terminach zapłaty i zaległościach, z pewnością pozwolą wyeliminować nieporozumienia i problemy księgowe.

Nie każdą firmę stać na terminale mobilne albo kolektory danych

Terminale kodów kreskowych, nawet te najtańsze przypominające smartfony potrafią przekraczać zaplanowany budżet firmy. Dodatkowo często nie ma potrzeby aby przedstawiciel mobilny posiadał sprzęt odporny na ciężkie warunki magazynowe albo posiadał szybki i wydajny skaner kodów kreskowych. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest system sprzedażowy na telefony komórkowe. Biorąc pod uwagę, że niemal każdy mobilny sprzedawca jest wyposażony w smartfon do kontaktu z Klientami, wystarczy aplikacja, która działa w dokładnie ten sam sposób co na drogim kolektorze danych.

Jaki program dla przedstawiciela handlowego wybrać?

Przede wszystkim warto wybrać produkt sprawdzony, który był już wcześniej wdrażany. Pozwoli to uniknąć problemów jakie pojawiają się przy świeżo powstałym systemie. Często poziom skomplikowania i możliwości jakie daje aplikacja na telefon dla mobilnego handlowca jest na tyle duży, że ryzyko, że coś się „wysypie” jest spore, a to prowadzi do problemów z komunikacją dla handlowca i czasochłonnych poprawek.

Skuteczne narzędzie dla mobilnego handlowca

Drugą najważniejszą cechą, która wyróżnia dobry system sprzedażowy są jego możliwości integracji. Często dostawcy oprogramowania umożliwiają połączenie softu na urządzenia mobilne dla handlowców w terenie wyłącznie z ich systemami sprzedażowymi. Czyli jeśli masz system ERP albo CRM firmy X to tylko i wyłącznie możesz używać mobilnego narzędzia wspierającego sprzedaż stworzonego przez firmę X.

Niby nic takiego, ponieważ jest sporo firm piszących programy komputerowe, takie jak systemy sprzedażowe, księgowe i magazynowe, które posiadają moduły dla mobilnych handlowców. Co jeśli twój wdrożony jakiś czas temu system ERP nie posiada możliwości rozbudowy o narzędzie typu asystent handlowca? Wymiana całego systemu w firmie?! Pomyśl jaki chaos to wprowadzi i jaki budżet pochłonie!

Nie daj się złapać

Jesteśmy firmą, z 10 letnim doświadczeniem w programowaniu różnych systemów – od magazynowych, przez produkcyjne i sprzedażowe. Naszym założeniem jest tworzenie rozwiązań indywidualnie dopasowanych dla potrzeb każdego Klienta. Oznacza to, że wdrażaliśmy rozszerzenia dla różnych systemów księgowych i sprzedażowych, zawsze dopasowując nasze rozwiązanie o system ERP Klienta. Dzięki temu, jeśli Klient posiada swój sprawdzony system do zarządzania towarami i chce rozwinąć go o moduł mobilny na system Android albo Windows nie musi wymieniać systemu nadrzędnego.

Program dla przedstawicieli handlowych

Oferujemy autorskie rozwiązanie 4SALES mobilny handlowiec, który jest nieodłącznym pomocnikiem przedstawiciela handlowego. Pozwala na zdalny podgląd aktualnych stanów magazynowych, niezależnie gdzie znajduje się pracownik. Pełna integracja z nadrzędnym systemem pozwala na bieżący dostęp do informacji oraz tworzenia dokumentów magazynowych i handlowych. Umożliwia szybkie tworzenie zamówień Klienta oraz dodatkowe informacje o kontrahencie – termin płatności, zaległości i inne. Logowanie się każdego handlowca pozwala na monitoring działania pracowników na dokumentach.

Oszczędności są bliżej niż ci się wydaje

Wybierz program dla mobilnego przedstawiciela handlowego 4SALES mobilny handlowiec i zyskaj. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco przyspieszysz pracę swoich pracowników w terenie oraz pozbędziesz się błędów związanych z brakiem wystarczającej ilości informacji o towarach i kontrahentach. Dodatkowo nie musisz mieć drogiego sprzętu aby móc używać przenośnego systemu sprzedażowego, wystarczą smartfony z Androidem lub innym systemem operacyjnym. Co najważniejsze nasze rozwiązanie na jedno urządzenie kosztuje tylko 450 zł netto! Nie czekaj i sprawdź już dzisiaj nasze demo!

Dowiedz się więcej o programie 4SALES mobilny handlowiec

Pobierz demo programu

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.