Drukarki kart plastikowych – 5 kluczowych informacji

mar 26, 2018 | COM4IT, Sprzęt Auto-ID

Jak sama nazwa wskazuje drukarka kart plastikowych pozwala na bezpośrednie drukowanie kart plastikowych. Głównie jest to zadruk kart lojalnościowych, kart dostępu oraz wszystkich kart plastikowych, które posiadają standardowe wymiary tj. 85,60 × 53,98 mm. Dzięki temu możliwa jest personalizacja kart dostępu w biurze, legitymacji szkolnych/studenckich i wiele innych. Może być również wspaniałą formą reklamy w przypadku kart lojalnościowych. Jak jednak działa drukarka kart plastikowych i dlaczego warto ją mieć?

Drukarki kart plastikowych są w stanie zadrukować dowolne karty PCV jeśli posiadają równą powierzchnię. Zadruk może być zarówno kolorowy jak i czarno-biały. Drukarki kart plastikowych różnią się od siebie szybkością wydruku, ilością zadrukowanych kart w ciągu doby oraz czy są kolorowe czy czarno-białe.

Jak działa drukarka kart plastikowych?

Drukarki kart plastikowych można wyróżnić na retransferowe i termosublimacyjne. Każde z nich drukują w podobny sposób jednak wymagają innych materiałów eksploatacyjnych oraz dają inne rezultaty. Jedna drukuje wyłącznie czarno-biało, druga kolorowo. Wybór odpowiedniego urządzenia zależny jest od potrzeb Klienta.

Rodzaj zadruku w drukarce kart plastikowych.

  • Druk retransferowy

Drukarka kart plastikowych drukuje w technologii retransferowej, która jest bardzo zbliżona do wydruku termotransferowego. Polega to na naniesieniu nadruku na kartę plastikową poprzez mechaniczne przyłożenie taśmy barwiącej (termotransferowej) do karty. Następnie pod wpływem wysokiej temperatury uwalniany jest pigment z kalki barwiącej i poprzez głowicę przeniesiony na powierzchnię karty plastikowej. Zadruk termotransferowy wyróżnia się wysoką trwałością zadruku przy szybkim czasie wydruku na różnych rodzajach kart, jednak jest wyłącznie monochromatyczny – jednokolorowy. Zobacz naszą ofertę drukarek kart plastikowych.

  • Druk termosublimacyjny

Do wydruku kolorowego używany jest typ zadruku termosublimacyjny. Wydruk techniką termosublimacyjną jest realizowany w ten sam sposób co przy pomocy taśmy termotransferowej. Charakteryzuje się ona tym, że barwniki są umieszczone na kolorowej taśmie barwiącej w kolorach YMCK – żółty, magenta, cyjanowy, czarny. Proces drukowania taśmą termosublimacyjną polega na uwalnianiu pod wpływem ciepła pigmentów z każdego koloru oddzielnie. Zobacz naszą ofertę drukarek kart plastikowych.

Eksploatacja drukarki kart plastikowych.

Jeśli już wiemy jaki rodzaj druku będzie potrzebny do zadruku kart plastikowych, należy wybrać materiały eksploatacyjne – czyli zarówno nośnik, który zostanie zadrukowany oraz taśma barwiąca o odpowiednich właściwościach.

Taśmy barwiące do drukarek kart plastikowych

  • Taśmy YMCKO do drukarek kart

Jeśli zadruk ma być termosublimacyjny, to folia YMCKO, czyli kolory: żółty, magenta, cyjan, czarny oraz „overlay” (warstwa przezroczysta nakładana na ostatnią zadrukowaną warstwę, aby chronić przed promieniami UV, wodą i pyłem). Zobacz akcesoria do drukarek kart plastikowych.

  • Taśmy monochromatyczne do drukarek kart

W przypadku zadruku jednokolorowego metoda retransferową dostępne są folie o kolorach: czarnym, niebieskim, czerwonym, złotym, zielonym i białym. Pozwala to wyłącznie na zadruk w wybranym kolorze. Zobacz akcesoria do drukarek kart plastikowych.

Karty plastikowe do zadruku

Drukarki kart pcv służą głównie do zadruku idenfyfikatorów czy kart lojalnościowych. Można również zadrukowywać karty dostępu do biura np. RFID, w tym mifare i unique. Karty plastikowe z kodem kreskowym mogą służyć do identyfikacji towarów. Zadruk umożliwia tworzenie legitymacji plastikowych i kart zbliżeniowych. Zobacz akcesoria do drukarek kart plastikowych.

Konserwacja drukarek kart plastikowych

Dedykowane zestawy czyszczące do drukarek kart plastikowych pomogą w konserwacji sprzętu, zapobiegając niechcianym awariom urządzeń do zadruku. Regularne czyszczenie i konserwowanie sprzętu za pomocą specjalnych zestawów, zabezpieczy urządzenie, a w przypadku ewentualnej awarii urządzenia producent chętniej naprawi uszkodzony sprzęt w trakcie trwania okresu gwarancji.

Drukarka do kart plastikowych

Głównymi producentami urządzeń do zadruku kart plastikowych są Evolis, Zebra i Datacard. Te firmy zajmują się tworzeniem drukarek retransferowych i termosublimacyjnych oraz materiałów eksploatacyjnych. Niegdyś popularną drukarką była Zebra p110i i p330i, która została zastąpiona serią urządzeń Zebra

Drukarka kart plastikowych – cena

Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane, głównie ze względu na ich właściwości zadruku oraz ilości jakie mogą dziennie wydrukować. Zapraszamy do naszego sklepu 4labels.pl, gdzie znajduje się bogata oferta urządzeń do drukowania kart pcv.

Zobacz naszą ofertę drukarek kart plastikowych.

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.