Czym się różni druk termiczny od termotransferowego?

kwi 12, 2018 | Kody QR, Serwis sprzętu AutoID, Sprzęt Auto-ID

Wybór drukarki kodów kreskowych to głównie wybór pomiędzy rodzajami druku. Oferowane są bowiem drukarki typu termicznego oraz termotransferowego. Zatem jakie są różnice i która będzie bardziej odpowiednia?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Na czym polega wydruk termiczny?

Zadruk termiczny można wyłącznie otrzymać na specjalnym papierze termicznym. Zmienia on barwę przez działanie wysokiej temperatury. Drukarka termiczna wykorzystuje specjalną głowicę termiczną, która zawiera matrycę igieł. Zasada jest bardzo podobna do tej wykorzystywanej w drukarce igłowej, dlatego drukarka termiczna i igłowa zaliczają się do typu drukarek mozaikowych. Zadruk etykiety następuje poprzez nacisk sprężyny na głowicę, która zostaje dociśnięta do papieru termicznego, a ten z kolei zostaje zaczerniony w konkretnych punktach, tworząc napisy na etykiecie.

Drukarki termiczne nie mogą zadrukowywać innych etykiet niż termiczne. Problem może również stanowić zanikanie zadruku pod wpływem światła słonecznego (promieniowania podczerwonego) lub wysokiej temperatury.

Jak działa drukarka termotransferowa?

Zasada działania drukarki termotransferowej opiera się na roztapianiu pokrycia taśmy barwiącej, przez co barwnik w niej zawarty zostaje przyklejony do materiału, który jest zadrukowywany. Drukarka termotransferowa oferuje zadruk etykiet o dowolnym materiale, w tym papierze oraz folii. Ponadto wydruk za pomocą drukarki termotransferowej odznacza się bardzo dużą trwałością, dlatego często są wykorzystywane do zadruku kodów kreskowych wykorzystywanych w ciężkich warunkach.

Wybór odpowiedniej drukarki pomiędzy termiczną, a termotransferową zależy przede wszystkim od potrzeb. Jeśli wystarczy zadruk etykiet termicznych i nie jest przewidziany zadruk innych etykiet, wówczas wystarczy drukarka termiczna. Jeśli jednak potrzebne są etykiety bardziej wytrzymałe o lepszym zadruku, warto się rozejrzeć wśród drukarek termotransferowych, ponieważ oferują one również zadruk termiczny.

Sprawdź dostępne drukarki termiczne i termotransferowe w naszym sklepie

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.