5 błędów przy wyborze drukarki kodów kreskowych

kwi 9, 2018 | Kody QR, Serwis sprzętu AutoID, Sprzęt Auto-ID

Wybór drukarki kodów kreskowych został opisywany przez nas w tym artykule, jednak opierał się wyłącznie o sposoby poprawnego dobierania urządzenia oraz opisie różnic i charakterystyki dla każdej branży. Uzupełnieniem informacji jest niniejszy artykuł, który pozwoli nakreślić podstawowe czynniki, jakimi kierują się zwykle Klienci.

Dzięki temu wpisowi dowiesz się czego warto nie robić  podczas wyboru urządzenia do zadruku kodów kreskowych.

Naturalne jest, że zawsze koszt jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie. Dotyczy to każdej dziedziny życia, również urządzeń do zadruku kodów kreskowych w przedsiębiorstwie.

Jednak w przypadku drukarek etykiet oraz innych urządzeń przeznaczonych do pracy w firmie, na pierwszym miejscu powinna być wydajność i funkcjonalność. Im szybciej praca zostanie wykonana oraz będzie angażowała mniej czasu pracownika tym korzystniej dla przedsiębiorstwa – w końcu czas to pieniądz!

Dlatego warto wybrać urządzenia sprawdzonych producentów, które oferują więcej od najtańszych konkurentów. Warto również wybrać akcesoria dodatkowe typu odklejak, obcinak, ponieważ dzięki temu pracownik nie będzie musiał etykiety wykonywać pewnych czynności ręcznie, co także pozwoli ograniczyć czas pracy.

Dodatkowo wybór modelu drukarek od czołowych producentów zwiększa pewność trwałości i bezawaryjności sprzętu, a to pozwala unikać niepotrzebnych przestojów.

Wbrew pozorom to częsty błąd, ponieważ Klient zakłada, że będzie drukował wyłącznie etykiety termiczne, po czym nagle pojawia się potrzeba zadrukowywania etykiet papierowych albo foliowych. Wówczas trzeba zakupić drugą drukarkę tym razem termotransferową, która posiada taśmę barwiącą pozwalającą na zadruk również innych etykiet niż termiczne.

Oczywiście wybór drukarki termicznej nie  jest zły. Ważne tylko jest  przeanalizowanie potrzeb i dobranie urządzenia, które będzie w stanie im sprostać. Jeśli drukarka ma służyć np. wyłącznie do drukowania listów przewozowych, wówczas wybór jest prosty i powinien bezpośrednio prowadzić do zakupu drukarki termicznej. Jeśli jednak nie jest jasno sprecyzowane jakie etykiety mają zostać zadrukowane albo nie jest pewne jaki rodzaj etykiet będzie odpowiedni dla danej organizacji, wówczas lepiej zakupić drukarkę termotransferową, która może również zadrukowywać etykiety termiczne w sposób termiczny. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, chociaż droższe.

Zwykle Klienci kierujący się ceną wybierają drukarkę 203 dpi, podczas gdy na swojej etykiecie posiadają bardzo małe kody kreskowe lub znaki. Jest to spowodowane tym, że głowice zarówno zainstalowane w drukarkach jak i osobno, które można wymienić posiadają różne ceny. Zawsze te o rozdzielczości 203 dpi są tańsze, a te o wyższej rozdzielczości droższe.

Należy jednak pamiętać, że przeważnie zakup urządzenia o określonej rozdzielczości głowicy nie pozwala na zmianę tej rozdzielczości. Dlatego może się okazać, że jeśli pojawi się potrzeba zadrukowania etykiety wymagającej większego zagęszczenia, będzie trzeba zakupić nowe urządzenie albo zakupić zestaw konwertujący, który jest bardzo drogi. Jak zatem zdecydować jakie zagęszczenie głowicy wybrać?

Dla zadruku o najmniejszej rozdzielczości rzędu 203 dpi przyjmujemy, że najmniejszy rozmiar czcionki to 6 lub 5 punktów. W przypadku potrzeby zadruku mniejszych czcionek lub innych elementów potrzebne będzie użycie drukarki o rozdzielczości 300 dpi lub w szczególnych przypadkach nawet 600 dpi.

Bardzo często zdarza się, że Klienci kupują drukarki biurkowe, wyposażone w obcinaki albo odklejaki, które mają pełnić rolę drukarek przemysłowych pracujących w ciężkich warunkach przez większą część doby. Z tymi akcesoriami spełniają wszelkie potrzeby zadruku etykiet i są przez to wykorzystywane ponad standardy, które przewidział producent. Jest to najczęściej spowodowane wyższymi kosztami zakupu urządzeń półprzemysłowych i przemysłowych drukarek.

Jeśli drukarka biurkowa pracuje na magazynie lub produkcji w warunkach brudu, kurzu, dodając do tego bardzo częste zadruki etykiet w ciągu trwania jednej zmiany, wówczas bardzo prawdopodobne jest, że urządzenie ulegnie awarii. Jest to spowodowane tym, że takie drukarki nie zostały zaprojektowane do tego typu warunków pracy. Służą do tego drukarki przemysłowe, które są niezwykle odporne na ciężkie warunki pracy oraz ich głowice znacznie wolniej się zużywają.

Sprawdź nasze biurkowe drukarki kodów kreskowych

Przeważnie Klienci wybierają wyłącznie urządzenia, bez dodatkowych pakietów posprzedażowych, serwisowych, usługowych. Jest to rzecz jasna spowodowane dodatkowymi kosztami, które trzeba doliczyć do ceny urządzenia. Jednak bardzo często warto wybrać dodatkowy pakiet serwisowy, ponieważ zwykła gwarancja nie pokrywa np. kosztów związanych z naprawą sprzętu uszkodzonego mechanicznie. O wypadek z udziałem urządzeń w warunkach magazynowych i produkcyjnych nie trudno. Wliczając w to częste upadki, uderzenia, rozbicia ekranów, a nawet przejechanie wózka widłowego po urządzeniu. Zależnie od kontraktu serwisowego, można sobie takie zabezpieczenie zakupić w cenie zdecydowanie niższej niż cena nowego urządzenia.

Zobacz dostępne pakiety serwisowe w naszym sklepie

Zapraszamy do testowania naszych aplikacji.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@com4it.com lub pod numerem telefonu 33 810-54-34.